Novosti

Skriveno blago naivnih majstora u Hlebinama

Pozivamo Vas na otvorenje skupne izložbe
Skriveno blago naivnih majstora
Izložba iz fundusa Hrvatskog muzeja naivne umjetnosti iz Zagreba
18. 5. 2019. godine (subota) u 19 sati
u Galeriju naivne umjetnosti, Hlebine

Izložba nastala u suradnji s Hrvatskim muzejom naivne umjetnosti iz Zagreba predstavlja 22 umjetnine 18 autor(ic)a: K. Hegedušića, I. Generalića, F. Mraza, M. Viriusa, I. Večenaja, M. Kovačića, F. Filipovića, D. Gažija, M. Mehkeka, S. Večenaja, J. Generalića, I. Lackovića Croate, M. Generalića, S. Stolnika, I. Rabuzina, D. Lončarić, N. Švegović – Budaj, M. Puškarić – Petras.

Izložba se otvara uz Međunarodni dan muzeja te ostaje otvorena do 9. lipnja 2019. godine.

Projekt je realiziran sredstvima Koprivničko-križevačke županije i Grada Koprivnice.

/////
“Ono što su tavani u kućama – sinonimi za nešto tajanstveno, mistično, nepoznato što u nama pobuđuje znatiželju i istraživački duh – to su spremišta u muzejima. Spremišta su uz, naravno, posjetitelje žile kucavice svakog muzeja. Mjesta u kojima se sakuplja vrijedna baština i čuva nasljeđe koje upravo uz pomoć prikupljenih dokumenata vremena otkrivamo, upoznajemo, (re)valoriziramo. Iako je nasljeđe naivne umjetnosti relativno kratkog vijeka, u sebi nosi brojna vrijedna djela koja se osim in situ, u Galeriji naivne umjetnosti u Hlebinama, čuvaju i u najstarijem muzeju naive u svijetu (osnovanom 1952. godine) – Hrvatskom muzeju naivne umjetnosti u Zagrebu.
Hrvatski muzej naivne umjetnosti (HMNU) u svom fundusu čuva više od 1900 umjetnina – slika, kipova, crteža i grafika. S obzirom da bogat i kvalitetan fundus Hrvatskog muzeja naivne umjetnosti radi skučenosti trenutnog prostora Muzeja, velikim dijelom nije dostupan javnosti, ovaj projekt prilika je da se javnosti ukaže na važnost i vrijednost cijelog fundusa (ne samo trenutno izloženih remek-djela), dok se lokalnoj publici daje uvid u (dio) stvaralaštva autora koje dosad nije imala prilike upoznati. Istovremeno, veza između HMNU-a kao „krovne“ institucije za naivnu umjetnost i Muzeja grada Koprivnice, odnosno Galerije naivne umjetnosti, kao institucije na izvorištu fenomena Hlebinske škole, ojačava se i učvršćuje otvarajući puteve novim (većim) suradnjama i zajedničkim projektima. Selekcija je pritom bazirana (uglavnom) na najstarijim autorima Hlebinske škole, predstavljajući neka od njihovih ranijih ostvarenja, ili onima koji u fundusu koprivničkog muzeja još nemaju svoje mjesto – ali ga sigurno zaslužuju – što će ova izložba i dokazati.” (iz Predgovora Helene Kušenić)

Dobrodošli! ?