Noć muzeja u Virju po 12. puta je održana u Virju čime se je ovo mjesto svrstalo među mnogobrojna mjesta u Hrvatskoj koja su za svoje mještane i posjetitelje pripremili bogate kulturne sadržaje.
Program ovogodišnje Noći muzeja u Virju trajao od 18 sati pa sve to ponoći. No, već je u prijepodnevnim satima održan dio programa za one najmlađe. Naime, u Dječjem vrtiću Zrno održana je Muzejska pričaonica za predškolce na temu usmene narodne predaje i bajki. Pričaonica je održana pod vodstvom Ivanke Ferenčić Martinčić.
Noć muzeja u Virju tradicionalno je započela u 18 sati u novouređenom prostoru Narodne knjižnice u Virju gdje je održana kreativna radionica pod nazivom Mali muzealci za djecu i roditelje. Bio je to prikladan uvod u nastavak programa u novouređenom prostoru Muzeja Podravine.
Podsjetimo, tijekom protekle godine je dosadašnji Zavičajni muzej u Virju uspješno preregistriran u novu baštinsku ustanovu pod imenom Muzej Podravine. Vezano je to i za uspješan projekt rekonstrukcije i temeljite obnove zgrade stare škole s kraja 19. stoljeća čime će ovaj baštinska ustanova imati adekvatan prostor za pohranu i izlaganje čak nekoliko zbirki te novi galerijsko-izložbeni prostor.
Stoga je središnje događanje ovogodišnje Noći muzeja u Virju bilo otvorenje Galerije Margarete Meissner-Bašić i Luke Bašića na kojem je okupilo mnoštvo uzvanika i ljubitelja naivne umjetnosti i kulture općenito. Organizatori su posebno istaknuli zadovoljstvo zbog dolaska potomaka i članova obitelji autora čija su sjela izložena u ovoj galeriji. Naime, u stalnom postavu Galerije izložena su djela 22 umjetnika među kojima svakako treba istaknuti doajene naivnoga slikarstva kao što su Ivan Večenaj, Mijo Kovačić, Ivan Rabuzin te Josip, Ivan i Milan Generalić.
Posebni dio galerije čini stvaralaštvo umjetnika koje obično svrstavamo u naivu ali su bili bliski drugim modernističkim umjetničkim pravcima poput nadrealizma, apstrakcije, art bruta i marginalne ili autsajderske umjetnosti. Svima je zajedničko što su to bili samouki slikari neopterećeni umjetničkim konvencijama. Među njima su, primjerice, Emerik Feješ, Matija Skurjeni, Ilija Bosilj, Sava Sekulić, Eugen Buktenica, Slavko Stolnik i drugi.
Zahvaljujući njihovoj donaciji mnoga djela koja su zapravo nastala u Podravini vraćena u zavičaj njihovih autora. Za neke umjetnine vezane su doista zanimljive priča kao primjerice za dva djela Ivana Večenaja koja su bila u privatnoj kolekciji poznatog američkog filmskog glumca Yula Brynnera koji je bio osobni prijatelj Ivana Večenaja.
Svečanom otvorenju prisustvovao je i gospodin Luka Bašić, donator zbirke naivnoga slikarstva koja ima čak stotinu djela naivnoga slikarstva. Nije mogao sakriti oduševljenje i emocije zbog činjenice da ova galerije nosi imena njegove supruge i njega.
U znak zahvalnosti za ovu vrijednu donaciju općinski načelnik Mirko Perok uručio je Luki Bašiću općinsku zahvalnicu u obliku povelje. Načelnik Perok također nije krio zadovoljstvo zbog otvorenja ove impresivne galerije, ali i uspješnog dovršetka još jedne faze uređenja muzejske zgrade. Vrijedno je istaknuti činjenicu da je ovime Podravina kao regija napokon dobila svoju baštinsku ustanovu koja nosi ime Muzej Podravine. Poznato je da postoje muzeji kao što su Muzej Slavonije u Osijeku, Muzej Međimurja u Čakovcu, zatim muzeji Prigorja, Turopolja i Hrvatskoga zagorja, a sada se njima pridružuje i Muzej Podravine.
Drago nam je što je u Turističkoj zajednici područja Središnja Podravina otvorena još jedna vrijedna galerija koja će zasigurno privući mnoge posjetitelje u ovu destinaciju. Ona će funkcionirati kao poveznica između drugih galerija i zbirki na našem području kao što je ona u Hlebinama, Večenajeva galerija u Goli, Memorijalna zbirka Josipa Turkovića i druge.
Program Noći muzeja nastavljen je u Društvenom domu u Virju gdje je svoj bogati rad tijekom više od tri desetljeća predstavio đurđevački Ogranak Matice hrvatske koji djeluje i na području Općine Virje. O radu Ogranka te prigodnoj izložbi kalendara-plakata poezije postavljenoj u povodu 25. obljetnice ovog izdavačkog projekta govorio je predsjednik Ogranka Vlado Rep. Ovogodišnji kalendar-plakat poezije pod nazivom „Podravino moja mila“ predstavio je njegov urednik prof. Zdravko Seleš.
Nakon toga su zanimljivo putopisno predavanje održali Ena i Darko Kekelj koji su prije nekoliko mjeseci posjetili Tanzaniju koji su doživjeli kao biser afričkog kontinenta. Fotografije koje je ondje snimio Darko Kekelje, inače član Foto kino kluba Picok iz Đurđevca oduševile su mnogobrojnu publiku.
Program ovogodišnje Noći muzeja svojim su nastupima animirali glazbeni gosti večeri St. Martin’s diexieland band. Kao i svake godine, za sve posjetitelje Noći muzeja bili su pripremljeni topli zalogaji i napitci.
Program je završen predavanjem ravnateljice Narodne knjižnice Ivanke Ferenčić Martinčić o usmenoj predaji kao nevidljivoj baštini Virja. Vidljivi i nevidljivi muzeji ujedno je zadana tema ovogodišnje Noći muzeja pa je ovo bila prikladna tema za završetak ovogodišnje manifestacije. Uz to je postavljena prigodna izložba u Naorodnoj knjižnici u Virju pod nazivom „Nevidljiva baština“ čija je autorica Ivanka Ferenčić Martinčić.
Tijekom Noći muzeja besplatno se mogla razgledati još nekoliko izložbi i to „Podravske crtice“ Borisa Matoničkina koja je postavljena u izložbenom prostoru Doma zdravlja u Virju te etnografska zbirka Slavka Čambe čiji je dio smješten u tradicijskoj drvenoj kući u neposrednoj blizini zgrade Muzeja Podravine.
Slikari čija su djela izložena u Galeriji Margerete Meissner-Bašić i Luke Bašića u Virju: Ivan Generalić (1914.-1992.), Franjo Mraz (1910.-1981.), Mirko Virius (1889.-1943.), Dragan Gaži (1930.-1983.), Mijo Kovačić (1935.), Ivan Lacković Croata (1931.-2004.), Franjo Filipović (1930.-2009.), Ivan Večenaj (1920.-2013.), Josip Generalić (1936.-2004.), Milan Generalić (1950.-2015.), Slavko Stolnik (1929.-1991.), Eugen Buktenica (1914.-1997.), Stjepan Večenaj (1928.-2000.), Stjepan Stankir (1937.-2003.), Kata Dolenec (1910.-1999.), Branko Lovak (1944.-1983.), Ivan Rabuzin (1921.-2008.), Franjo Klopotan (1938.-2019.), Matija Skurjeni (1898.-1990.), Emerik Feješ (1904.-1969.), Ilija Bašičević Bosilj (1895.-1972.) i Sava Sekulić (1902.-1989.).
Galerija Margarete Meissner-Bašić i Luke Bašića u sklopu Muzeja Podravine može se razgledati svakoga radnoga dana uz obaveznu prethodnu najavu putem telefona, e-maila ili porukom. Najava je moguća i osobno u Turističkoj zajednici područja Središnja Podravina ili Općini Virje (Ulica Đure Sudete 10 i 12 u Virju).
Galerija se nalazi na adresi Trg Stjepana Radića 1 u Virju (zgrada u središnjem parku). Posjet Galeriji do daljnjega je besplatan.
Kontakt podaci za najavu:
048 621 283
099 609 73 37 (Nikola Cik, privremeni ravnatelj)
Autor fotografija snimljenih na otvorenju Galerije je Đuro Grčić.