Novosti

Edukacija u Svetom Martinu na Muri

Hrvatska turistička zajednica je u suradnji s Udrugom hrvatskih putničkih agencija započela program edukacije za javni i privatni sektor na temu „Koordinacija aktivnosti sustava destinacijskih menadžment organizacija DMO i destinacijskih menadžment kompanija DMK“.

Budući da je turističko tržište postalo izrazito konkurentno, pojavljuje se sve veća potreba razvoja nove destinacijske ponude  i proizvoda jedinstvenih doživljaja i turističkih paket aranžmana turizma posebnih interesa. Da bi se destinacijska ponuda što kvalitetnije razvila, ključna je kvalitetna suradnja privatnog i javnog sektora, inovativni proizvodi koji prate sve relevantne trendove te kvalitetni i obrazovani zaposlenici. Cilj radionica je identifikacija stanja i glavnih izazova u komercijalizaciji složenih turističkih proizvoda za tržište posebnih interesa, stanja i glavnih izazova u suradnji i komunikaciji sustava turističkih zajednica s postojećim DMK i/ili potencijalnim DMK, dugoročnih obrazovnih potreba i odabira prioriteta u nastavku edukativnih aktivnosti u okviru razvoja DMK. Radionicama je zadatak indentificirati glavne izazove u razvoju složenih turističkih proizvoda za tržište posebnih interesa u klasterima, kako bi se kroz edukaciju i kvalitetan rad razvile Destinacijske menadžemnt kompanije u suradnji s Destinacijskim menadžment organizacijama.

Tako je za klaster Središnja Hrvatska u koju spada destinacija Središnja Podravina, edukacija održana 19. lipnja 2018 u Svetom Martinu na Muri. Domaćini su bili direktorica Turističke zajednice Sveti Martin na Muri, Ivana Živčec Knez i voditelj turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula, dok je predavač prodekan Visoke škole Aspira i savjetnik Upravnog odbora hrvatskih putničkih agencija, Željko Trezner. Kao stručnjak aktivno sudjeluje u različitim projektima, stručnim vijećima i skupinama u području menadžmenta turoperatora i turističkih agencija, destinacijskog marketinga i menadžmenta te održivog turizma općenito. Svojim velikim poslovnim iskustvom uspješno integrira teorijske osnove u praktična rješenja koja su objavljena u brojnim priručnicima i stručnim člancima te prezentirana na mnogim radionicama, seminarima i konferencijama kako u Hrvatskoj tako i u inozemstvu.

Nakon radionice uslijedio je razgled Svetog Martina na Muri turističkim vlakićem i posjet Žabniku, te njihovim atrakcijama: plutajućem mlinu na Muri, Ljubavnom labirintu, najsjevernijoj točci Hrvatske te jedinstvenu Etnografsku zbirku pod nazivom “Jen den v živleju mlinara Franca Žalara”, koja govori o povijesti mlinarenja u svetomartinskom kraju, ali i o povijesti Svetog Martina na Muri i sve to u 4D projekcijma, što ovu zbirku čini izuzetno atraktivnom. Time su sudionici seminara dobili uvid u primjer dobre prakse te dobili alate kako da svoje potencijale pretoče u neki od budućih projekata.