Novosti

Đelekovec proglašen prvim selom ptica bregunica

Đelekovec je 10. lipnja 2024. godine proglašen prvim selom ptica bregunica u Hrvatskoj. Na području istoimene općine nalazi se strma obala rijeke Drave nazvana Libanovec, dom i omiljeno mjesto za gniježđenje jedne od najvećih kolonija ovih strogo zaštićenih vrsta ptica. Ovo priznanje naglašava važnost očuvanja prirodnih staništa i uspješne suradnje između lokalne zajednice, poljoprivrednika i ekoloških stručnjaka.

Bregunica (Riparia riparia) je mala ptica selica koja se gnijezdi u kolonijama u strmim, pjeskovitim obalama rijeka. Njeno prisustvo važan je pokazatelj zdravlja riječnih ekosustava. Oko 70% hrvatske populacije bregunica gnijezdi se uz hrvatsko-mađarsku granicu, pri čemu je obala Libanovec, ključno stanište za ovu vrstu. Strma riječna obala Libanovec nastala je osamdesetih godina 20. stoljeća uslijed velikih promjena na ušću Mure u Dravu. Općina Đelekovec zatražila je zaštitu poljoprivrednog zemljišta koje se nalazi uz obalu. Razmatrane su različite opcije te se došlo do rješenja koje je zadovoljilo sve strane – upravljanje vodama, zaštitu prirode, Općinu Đelekovec i poljoprivrednike. Zemljište je dano u zakup vlasnici OPG-a Puhar. Općina i gospođa Puhar će potpisati aneks Ugovora kojim će se dopustiti erozija poljoprivrednog zemljišta, zbog čega će cijena najma bit umanjena. Ova inicijativa predstavlja uspješan primjer suradnje lokalne zajednice, poljoprivrednika i ekoloških stručnjaka na očuvanju bioraznolikosti i unapređenju kvalitete života.

U Hrvatskoj i susjednim zemljama 2023. godine zabilježeno je oko 7.300 parova bregunica uz rijeke Muru, Dravu i Dunav. Globalno je brojnost ove vrste ptica u padu jer prirodna dinamična riječna staništa poput strmih obala zadnjih desetljeća nestaju stoga je briga oko obale Libanovec i njenih ptičjih posjetitelja neizmjerno važna. Pravna zaštita bregunice ključna je za očuvanje njene populacije.

Ovo priznanje za Đelekovec dodatni je korak u zaštiti biološke raznolikosti i ekosustava Drave. Prirodna područja Koprivničko-križevačke županije su zbog iznimne vrijednosti za očuvanje biološke raznolikosti uvrštena u ekološku mrežu Natura 2000. Zaštićena su i u sklopu Regionalnog parka Mura-Drava i dio su jedinstvenog Petodržavnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav.

Autori fotografija: Goran Šafarek i Marko Horvat

 

Galerija fotografija